1
Oca

Kolay & hızlı kullanım klavuzu

Kolay & hızlı kullanım klavuzu

Kolay kullanım dökümanı & hızlı kullanım klavuzu


Kayıt işleminizi tamamladıktan ve firmanıza en uygun paketi seçtikten sonra ilk kampanya gönderiminiz için hazırsınız demektir. Henüz kayıt olmadıysanız Kayıt olmak ve giriş? bağlantısını tıklayın.

Kampanyanızı başlatmak için;1.Data Aktarımı ve Veri Yönetimi

Temelde “ad, soyad, email adresi” gibi her müşterimizin ihtiyaç duyacağı veritabanı alanları, veri aktarımı için önceden tanımlıdırlar. Sistemin sizin için tanımladığı alanlar haricinde kurumunuza özel alanlar varsa bunları tanımlamak için Veri Merkezi > Veritabanımı Yönet menüsünü kullanabilirsiniz. Detaylar için Veritabanımı nasıl yöneteceğim ? tıklayın.

Data aktarımı için Veri Merkezi > Üye Ekle (Toplu) menüsünü kullanabilir ve aktarım için aşağıdaki metodlardan herhangi birini seçebilirsiniz.

 • Dosyadan Aktar : “Excel, word, txt, xml” gibi bilinen birçok formattaki dosyanızın yerini gösterin ve aktarıma başlayın
 • Kopyala&Yapıştır Kullan : Verilerinizi bir kutuya yapıştırın ve aktarıma başlayın.
Bir sonraki adımda aktarmak istediğiniz alanları seçip istemediğiniz alanları "Yoksay" şeklinde işaretleyebilirsiniz.Aktarmak istediğiniz alan sistemde tanımlı olmalıdır!


Toplu data aktarımı ile ilgili daha detaylı bilgiler için Toplu data aktarımı ? tıklayın.


2. HTML Tasarım

Toplu email kampanyanız sadece yazıdan oluşmuyorsa, tasarım öğelerini düzenlemek için HTML dili kullanılır. Eğer taslağınız ve HTML kodlarınız hazırsa doğrudan sistem üzerinde kullanabilirsiniz.


Tasarımınızda var olan resimleri Postatr sunucularına yüklemek için Gönderi Merkezi > Resimleri Yönet menüsünü kullanabilirsiniz.Resimlerinizi sayfada bulunan kutuya sürükleyip bırakabilir veya kendi bilgisayarınızdan seçebilirsiniz.

HTML hazırlayamayı bilmiyorum ?
 • Template Builder : Template hazırlayıcısını kullanarak sürükle&bırak ve tıkla&değiştir mantığı ile herhangi bir eğitime ihtiyaç duymaksızın responsive tasarımlarınızı hazırlayabilirsiniz.Menü:Gönderi Merkezi - Template Hazırla
 • Resimden HTML oluşturma : Sisteme yüklediğiniz herhangi bir resim Postatr tarafından otomatik olarak responsive HTML kodları ile hazır hale getirilir. Bu işlem için Gönderi Merkezi - Resim Yönetimi > Template Hazırla (Resim listesinde bulunan tüm resimlerin yanında çıkar).
 • Kayıtlı tasarımlar :Eğer tasarımınızı panel üzerinde hazırladıysanız HTML kodlarınıza Gönderi Merkezi > Kayıtlı Tasarımlar menüsünden ulaşabilirsiniz.Daha önce hazırladığınız taslağı değiştirebilir & güncelleyebilrsiniz.

3.Test yapılması ve kampanya gönderilerinizin başlatılması

Kampanyalarınızda olası yazım&resim hataları, farklı platformlarda düzgün görüntülenme sıkıntıları (outlook, gmail, hotmail, diğer birçok..) olabilir. Kurumsal duruşunuzun zedelenmemesi için gönderimlerinizi gerçek hedef kitlesine başlatmadan önce mutlaka test etmelisiniz. Panelde test gönderimleri yapmak için birçok seçenek mevcuttur. Aşağıdaki maddeleri incelediğinizde her durumda en son olarak “Kampanya Gönderim Sayfasına“ ulaştığınızı göreceksiniz. Bu sayfaya geldiğinizde kaç kişiye nasıl bir mail göndereceğinizi, gönderdiğiniz mailin spam puanı gibi ölçülerini görebilir ve yönlendirici mesajlar ile uyarılar alırsınız.

Gönderi Merkezi > Email Gönder menüsünü kullanarak Test Maili Göndereceğim butonu ile büten yönetici email hesabınızı doğrudan seçebilir ve Kampanya Hazırla butonunu tıklayarak gönderim sayfasına ulaşabilirsiniz.

Gönderi Merkezi > Email Gönder menüsünü kullanarak Üyelerimi süzeceğim butonu ile ayrıştırma listesine ulaşabilirsiniz. Burada;
 • Örn 1 : Test emaili göndermek istediğiniz herhangi bir üyenin email adresini ayrıştırabilirsiniz. Kayıtlı üyenizin email adresini “Email Adresi” kutucuğuna girip “ileri” tıklayın.
 • Örn 2 : “Cinsiyeti” erkek olan üyelerinizin arasında, “Adı” Ahmet olanları da seçebilirsiniz. Ad alanı içerisine Ahmet yazıp cinsiyet alanın Erkek işaretleyip “ileri” butonunu tıklayın
 • Örn 3 : Hiç bir kriter işaretlemeden tüm datanızı seçebilirsiniz.Sadece “ileri” tıklayin
Bir sonraki adımdan kritere uyan üye listeniz karşınıza gelecektir. Eğer doğru buluyorsanız “Kampanya Hazırla” butonunu tıklayarak gönderim sayfasına ulaşabilirsiniz.

Gönderi Merkezi > Kayıtlı Tasarımlar menüsünü kullanarak daha önce kayıtlı tasarımınızı bulduktan sonra ilgili taslağın Mail Gönder seçeneğini kullanarak yine veritabanınızda kayıtlı bir üye veya üye grubunu ayrıştırabilir ve Kampanya Hazırla butonunu tıklayarak gönderim sayfasına ulaşabilirsiniz.

”Yukarıdaki seçeneklerden herhangi birini kullanarak gönderim sayfasına ulaştıktan sonra;”

 • Kampanyanızı daha sonra tanımlayabilmek için size özel Açıklama metni girin.
 • Eğer seçili hedef kitlesine gönderimi başlatmadan önce son bir kez (veya birçok) test atmak için Örnek mail adresi kutusuna ilgili mail adresini yazın.
 • İsterseniz ileriki bir tarihe kurmak için zamanlayın.
 • HTML ve konu satırınızı girip formunuzu doldurun
 • Göndermeden önce önizleme ve spam denetleme yapın
Artık gönderinizi başlatmaya hazırsınız!

  

 Comments (0)

     Leave A Comment

  yorumlarda görünecektir

  paylaşılmaz, görüntülenmez

  max 1500

  Kampanya, duyuru, bilgilendirme veya yeni bloglar için mail gönderebilirsiniz (Postatr müşterilerini kapsamaz & mail adresiniz sadece postatr.com firmasına özel mailler için kullanılır.)