16
Haz

Phishing

Phishing

"Phishing"

yani kısaca bankanızın, e-posta sağlayıcınızın veya bunun gibi kullanırken özel bilgi girmenizi gerektiren bir kuruluşun web sayfasının bir kopyasını yapıp kullanıcının hesap bilgilerini çalmak.

İngilizcede "Balık tutmak" anlamına gelen "Fishing" sözcüğünün 'f' harfinin yerine 'ph' harflerinin konulmasıyla gelen terim, oltayı attığınız zaman en azından bir balık yakalayabileceğiniz düşüncesinden esinlenerek oluşturulmuş ve çok kez başarı sağlamıştır.

Örneğin; kullandığınız elektronik posta servisinin giriş ekranının bir kopyası elektronik posta olarak geliyor ve bir şekilde kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmenizi istiyor. Dikkatsizce bilgileri verdiğinizde, sayfanın içine gizlenmiş bir kod parçası kullanıcı adınızı ve şifrenizi dolandırıcılara gönderiyor.

Email kullanarak nasıl phishing yapıldığı hakkında bilgi almak için burayı tıklayın.

Çalınmayı hedeflenen bilgiler;

 • Banka & Kredi Kart Numaraları
 • Şifreler ve Parolalar
 • Hesap Numaraları
 • e-bankacılığına Girişte Kullanılan Kullanıcı Kodu ve Şifreleri

"Phishing ve Spam"


Terim anlamları ve uygulanışları açısından aralarında bir kıyas yapamayız. Ancak Phising dolandırıcılığı uygulanırken izinli pazarlama kurallarının ihlal edildiği ve bu iletilerin genellikle spam olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Spam hakkında daha detaylı bilgiler için burayı tıklayın.

  

 Comments (0)

     Leave A Comment

  yorumlarda görünecektir

  paylaşılmaz, görüntülenmez

  max 1500

  Kampanya, duyuru, bilgilendirme veya yeni bloglar için mail gönderebilirsiniz (Postatr müşterilerini kapsamaz & mail adresiniz sadece postatr.com firmasına özel mailler için kullanılır.)