11
Eki

Email pazarlamaya nasıl başlarım ?

Email pazarlamaya nasıl başlarım ?

Email pazarlamaya nasıl başlarım ?

Email pazarlama faaliyetlerine başlamak, ek veya ilk pazarlama kanalınızı oluşturmak için atmanız gereken adımları incelemeye ve sonuca ulaştırmaya çalıştık.Blogu okumaya veya email gönderimlerinize başlamadan önce aşağıdaki bir kaç detayı mutlaka bilmelisiniz.(Email marketing'de kullanılan ve doğru bir izinli pazarlama sürecini yönetirken karşınıza çıkacak olan bazı önemli terimler vardır.
Bkz . email marketing terimleri. )

 • Email pazarlama bir süreçtir, bir&birkaç kampanya gerçekleştirdikten sonra tamamlanmaz. Sürekli yapılır yada bir kampanya süresince sürekli yapılır.Bundan dolayı e-pazarlama firmaları genelde aylık çalışırlar.
 • Email pazarlamada öncelikli hedef var olan müşteri veya üyelerinizi elinizde tutmak ve sizi unutmamalarını sağlamaktır. Var olana bir hizmet veya ürün satmak ile yeni müşteri elde etmek arasında ise ince bir çizgi var. Doğru yönetilen bir izinli pazarlama faaliyeti zaten her ikisinide size sunacaktır.
 • Üye veritabanınız ne kadar büyüklükte & küçüklükte olursa olsun hemen başlamalısınız. Faydalanmadığınız datalarınızın günden güne eridiğini, 2-3 ayda bir mail adreslerinin değiştirildiğini, Email servis sağlayıcılar tarafından kullanılmayan emaillerin kısa bir süre sonra kapatıldığını unutmayın.
 • Doğru başlanılmış ve doğru devam ettirilmiş bir email pazarlama faaliyeti ne kadar etkiliyse, yanlış yönetilmesi de o kadar ters etkilidir.Bunlara aşağıdaki basit örnekleri verebiliriz.
  • " Size ait olmayan adreslere email göndermek.(Yasal açıdan size yükleyeceği sorumluluğun dışında itibarınızı kaybedeceğiniz ve spam gönderen olarak tanımlanacağınız en korkutucu yanlıştır.)"
  • "Hatalı içerik, ilgisiz içerik gönderimi. (Hepimize gelen ve genelde açılsa bile doğrudan sildiğimiz mailleri anlatmaya gerek var mı? Maillerinizi size ait olan datalarınız arasından ilgili kişilere göndermeniz gerekir.)
 • "Doğru & İlgili bir üye, doğru olmayan ve İlgisiz üye topluluğundan daha verimlidir."

"Email pazarlamaya başlamak için gerekenler"
 • Email göndereceğiniz hedef kitlesi (üyeleriniz, müşterileriniz)
 • Amaç belirlemek & strateji oluşturmak (Tamamen size kalmış, duyurular yaparak marka tanıtımı mı yapacaksınız ?,ürün veya hizmetlerinizi mi satacaksınız ? vb. Kısacası içerikleriniz ne olacak?)
 • Email pazarlama servis sağlayıcınızı seçmek. Blog : Email marketing servis sağlayıcımı nasıl seçmeliyim?.

Email gönderecek data bulmak


Email gönderecek üyeleri nasıl edinirsiniz.. ? Email pazarlama firmaları data&üye sağlamaz.Size ait ve izni alınmış e-posta adreslerine kampanya göndermeniz için altyapı sunarlar. Tabiki bu konuda yapılan özel bazı çalışmalar var. Örnek olarak ilgi&sektör bazında heryerden mail kabul edeceğini belirtmiş üyeler varsa bunları size sunmaya çalışan email pazarlama firmaları da olacaktır. Bu durumda bile size sunulan hedef kitlesinin doğru olduğunu doğrulayın. postatr.com data&üye sağlamıyor.Datayı paylaşmak ise hem postatr.com hem de rakipleri açısından bakıldığında tamamen kural dışıdır.Bkz. izinli pazarlama.

Emaillerinizi açık ve net bir şekilde sizden email almayı kabul ettiklerine dair izinlerini almış olduğunuz üyelerinize gönderebilirsiniz ki bu izinler aşağıdaki listede belirtilen yöntemlerden biriyle alınmış olmalıdır;

 • Web sitenize ekleyeceğiniz üyelik formları (sizden email almayı kabul ettiklerini belirten bir seçenek olmalı)
 • Web sitenizdeki email adresi sorduğunuz, içerisinde sizden email almayı kabul ettiklerini belirten bir seçenek bulunan diğer formlar. (Bu formda sizden duyuru almak istiyorum seçeneği otomatik olarak seçili gelmemelidir.)
 • Kağıt üzerinde doldurulan anket, bilgi, iletişim vb. formlarla alınan email adresleri. Yine bu formlar üzerinden kişiye açık ve net bir şekilde email yolu ile kendileri ile iletişime geçileceğini belirten bir şık içermelidir. Formu dolduran kişi de bu şıkkı işaretlemelidir.
 • Sizden son iki yılda hizmet ya da ürün almış müşterilerinizin adresleri.(sizden email almayı kabul ettiklerini belirten bir seçenek bulundurulmalı)
 • Kartvizitini alırken kendilerine sizden email alabileceklerini belirttiğiniz kişilerin email adresleri. Eğer kartvizitler fuar, kongre ya da benzeri bir organizasyonda kutu içerisine atılmışsa bu kişilere email yolu ile iletişime geçilecekleri belirtildiği taktirde bu kişilerin de email adresleri kullanılabilir.

Yukarıdaki bu maddeleri incelediğinizde aslında dikkat edilmesi gereken tek nokta müşterilerinize email göndermeden önce onların iznini almanız gerektiğidir. Gelişen teknoloji ve stratejiler dahilinde müşterilerinizden farklı bir yolla ve izinli olarak aldığınız bilgileride kullanım hakkınız olabilir.

Daha verimli bir email pazarlama faaliyetini nasıl gerçekleştirebilirim ?

  

 Comments (0)

     Leave A Comment

  yorumlarda görünecektir

  paylaşılmaz, görüntülenmez

  max 1500

  Kampanya, duyuru, bilgilendirme veya yeni bloglar için mail gönderebilirsiniz (Postatr müşterilerini kapsamaz & mail adresiniz sadece postatr.com firmasına özel mailler için kullanılır.)