4
Haz

Email pazarlama terimleri

Email pazarlama terimleri

Alias nedir ? : Bir email adresi veya bir web linkine farklı bir isimle ulaşmak için tanımlanan yönlendirme anahtarı.Takma isim.

Attachment nedir ? : E-postanıza eklenen indirilebilir dosyalar.

Auto-responder nedir ? : E-postanın alınmasından sonra alıcının e-posta yazılımı tarafından gönderilen otomatik yanıtlardır.("talebiniz elimizde ulaşmıştır", "Şu anda yıllık izindeyim" .. gibi)

Bayesian filter nedir ? : Gelen mailleri değerlendirmek suretiyle öğrenen ve içeriklere göre olası spam mailleri tespit eden gelişmiş bir spam filtresi.

Bounce messages nedir ? : Gerçekte e-postayı gönderen sunucuya e-postanın bir hata sebebiyle geri gönderilmesidir.

Bounce rate nedir ? : Gönderilen tüm e-postalar arasından geri dönenlerin oranı.

Call to action nedir ? : E-posta içinde alıcıları harekete geçirmek üzere hazırlanmış özel linklerdir. "hemen kayıt ol", "şimdi satın al" gibi...

Click-through nedir ? : Epostadaki bir linke tıklama işlemi.

Click-through rate / CTR ( Tıklanma oranı) nedir ? : Gönderilen e-postadaki linklerin toplam tıklanma oranı.

Double opt-in nedir ? : Üyeniz önce kayıt olur ve e-posta adresinin kendisine ait olup olmadığını denetlemek için bir e-posta alır, ilgili linke tıklayarak onay verir. 2 adımda listeye kayıt olur ve email adresi artık doğrudur.

Double opt-out nedir ? : Opt in ile aynıdır, fakat alıcı kayıt olmak yerine kaydını sildirir. Yani önce listeden çıkmak için bir bağlantıyı tıklar sonrada gelen mail ile onay verir.

Hard bounce nedir ? : Alan adının ya da e-posta adresinin var olmaması nedeniyle ulaşmayan, göndericiye geri dönen e-postalardır. Alıcı sunuculardaki problemler nedeniyle de hard bounce dönebilir.(göçmesi, kapalı olması, mail sunucu hataları...)

Soft bounce nedir ? : Genelde geçici sebeplerle mailin o an iletilememesi ve geri dönmesidir.Mail kutusunun dolması, alıcı sunucunun o an yoğun olması gibi durumlar sonrasında oluşur.

DomainKeys/DKIM nedir ? : Şifrelenmiş yetkilendirme kullanarak maillere eklenen alan adı imzasıdır.

Email header nedir ? : Gönderen bilgisi,IP adresleri, alıcı adresi gibi genel bilgilerin yanı sıra mail içeriği dahil birçok detay email header'larında tutulur.

IMAP nedir ? : Internet Message Access Protocol - Email alma protokollerinden biridir. POP gibi.

Opt-in nedir ? : Bir e-posta listesine kayıt olunarak e-postalar almaya karar verme eylemi.

Opt-out nedir ? : Kayıtlı olunan bir e-posta listesinden çıkmak.

Subject line nedir ? : E-posta konu başlığı

Multipart/alternative nedir : ? Mesaj içeriğinde Text ve HTML sürümlerini aynı anda barındıran yapı olup. HTML görüntüleyemeyen üyelerinize Text kısmını gösterebilirsiniz. (Postatr bu yapıyı destekler.)

Plain text nedir ? : Sadece yazıdan oluşan mesajlardır. HTML içermezler.

SPF nedir ? : Sender Policy Framework – Bir alan adının mail göndermek için kullandığı IP adresini kullanmaya yetkisi olup olmadığını anlayan yapıdır.

  

 Comments (0)

       Leave A Comment

    yorumlarda görünecektir

    paylaşılmaz, görüntülenmez

    max 1500

    Kampanya, duyuru, bilgilendirme veya yeni bloglar için mail gönderebilirsiniz (Postatr müşterilerini kapsamaz & mail adresiniz sadece postatr.com firmasına özel mailler için kullanılır.)