23
Şub

Email marketing servis sağlayıcınızı nasıl seçmelisiniz ?

Email marketing servis sağlayıcınızı nasıl seçmelisiniz ?

Email marketing servis sağlayıcınızı nasıl seçmelisiniz ?


Hem ülkemiz hem de dünyada email pazarlama ihtiyaçlarınızı yerine getirmek için bir çok kurum mevcut. Peki bunlardan hangisini nasıl seçmelisiniz ?

Doğrudan elemeniz gerekenler

 • Seçtiğiniz ürünün sizin bilgisayarınıza kurulması yanlıştır. Zaten mail göndermekte sıkıntı yaşıyor olduğunuz için bir arayışa girmediniz mi ? Kendi smtp sunucularınızı kullanarak tek tek bile gönderemediğiniz mailleri, mail programlarını satın aldıktan sonra toplu olarak gönderememeye başlarsınız. Alacağınız ürünün çalıştığı yer her zaman erişimi olan bir web platformu yani daha açık bir tabirle satan firma tarafında olmalıdır.
 • Seçeceğiniz ürün ücretsiz olamaz. (istisna data sayıları hariç, çok az sayıda data için bir müddet veya sürekli ücretsiz sağlayıcılar bulabilirsiniz.)
 • Belli kriterde binlerce (hatta milyonlarca) dataya sizin adınıza mailing yapmak üzere sizden ücret almaya çalışan firmalardan da hemen uzaklaşın. Spam gönderen olarak kurumsal kimliğinizi hızlıca zedelersiniz.Spam nedir ? , izinli pazarlama nedir ?
 • Sağlam durmayan firmalardan uzaklaşın. Web sitesine bakmak, çalışanlarının emailinize gönderdiği cevapları incelemek bile bu kararı almanızda yeterli olabilir. Yapılacak iş ciddi bir iştir. Bu ciddiyet o sağlayıcının size ulaşabildiği her detayda test edilmedilir.
"Email pazarlama firmaları izinli pazarlama yaparlar ve data sağlamazlar, data sağlıyor olsalar bile bu data yine izni alınmış ve ilgi, sektör vs. bazlı ayrıştırılmış bir data olmak zorundadır.İzinli data toplamanın&oluşturmanın ne kadar zor olduğunu bildiğinizi düşünürsek, bu tür data taleplerinin bedeli de bir o kadar fazla olacaktır."

Peki ya bu hizmeti kurallı sunan (yukarıdaki testleri geçmiş) firmalar arasından hangisini seçmelisiniz ?


Email marketing için olmazsa olmaz sayılabilecek ancak sizin (hatta birçok sağlayıcının) henüz bilmediği & kullanmadığı veya zorluğu nedeniyle uygulamadığı özellikler mevcut. Bunların tam listesini vermek için uygun bir blog değil ancak bu paragrafı açıklamak için birkaç örnek verelim.

 • abcd@hosmail.com 'da s harfini düzeltiyor mu ? (yaroo.com'lar, hormail.com'lar, gemail.com'lar ??)
 • Yukarıdakiler yanlış bile olsa düzeltilmesi gereken doğru formatta email adresleridir.Peki ya (@abcd.der'ler, @zycd.pes'ler) bunlar hiç içeri alınmaması gereken datalardır. Postatr email adreslerini nasıl yönetiyor ?
 • Peki ya datayı aktarırken size özel alanlar ?. Örneğin cinsiyeti bayan olan ve sizin ürünlerinizden birini kullanmış kişileri nasıl süzeceksiniz ? Süzdükten sonra o üyenize "Merhaba Nurcan, xr16 model ruj kullandığın için sana yb24'ü tavsiye ediyoruz" diyebilir misiniz ?
 • Datanızı statik bir veritabanına aktaramazsınız!. Size ait CRM alanları sizin kontrolünüzde olmalıdır.Datanızı aktarırken yine bu alana ait verileri girebileceğiniz bir platform istemelisiniz. Yoksa sadece email gönderirsiniz "email pazarlama" yapmış olmazsınız.
 • Datalarınızı her ortamdan çok basit alan bir platform istemelisiniz.
 • Emaili nasıl göndereceksiniz ?. Servis sağlayıcınız size bir gönderim altyapısı sunuyor ancak spam'e düşmemek veya kısacası doğru email göndermek için bu yeterli değil. HTML içeriğinizi doğru oluşturmanız gerekiyor. Bu konuda yönlendirici olan veya hazır toolları olan markalara yönelmelisiniz.Örneğin
  • Template hazırlıyıcısı,
  • Template hazırlayamıyorsanız bile HTML ve SPAM denetleyicisi + editor
  • Bunuda henüz sunmuyorsa o markanın sizi uyarması gerekir.
 • Mailinizi sabah başlatıp akşam bitiren firmalardan da uzak durun.Mail gönderiminde süreler önemlidir.
Bu konuda sunulabilecek çapraz raporlar dahil sayısız raporun yalnızca birkaç tanesini sunulması sizce yeterli mi? Yeterli bile olsa doğru sunuluyormu ?

En belirgin rapor örneği olan (Her firma sunduğu için) ulaşım raporu : "maili şunlara ulaştırdım&bunlara ulaştıramadım" şeklinde verilmez. Ulaşım raporu "maili şunlara ulaştırdım&bunlara şu sebepten ulaşmadı&ulaşmayanlardan bu adreslere tekrar gönderim yapıldı&diğerlerini üye listenden çıkarmalısın" şeklinde verilir. Yoksa sizin datanızın başarısı değil, kullandığınız sağlayıcının başarısı ölçülmüş olur.Sizde boş bir rapora bakıyor olursunuz.

Sağlayıcınız yeni ve kimsenin geliştirmediği önerilerinizi anlayabiliyor mu ? Pazarlama dünyasında olan gelişmeleri takip edip sistemine uyarlayabiliyor mu ?.

Yeni gelişen teknolojilere hemen adapte oluyor mu ? Gönderim şekilleri, mecburi uyarlamalar, teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık email gönderimi için sunulabilecek rapor çeşitleri (Örneğin coğrafi&bölgesel raporlar), gmail,hotmail,yahoo gibi email servis sağlayıcıların değişen strateji'lerine uyum sağlıyormu ?

Kullandığınız panel nasıl ? Doğru verilerle görsel bir şölen sunuyor mu ? Anlık raporlama yapıyor mu ? Hızlı mı ?. Acaba hızı, az müşterisi olduğundan mı ?. Responsive'mi (cep telefonunuzdan gönderi başlatmanız gerekmiyor olabilir ama bir raporun son durumuna damı bakmazsınız bir gün ?)

" Design is not just what it looks like and feels like. Design is how it works." Steve Jobs! (Tasarım, sadece nasıl göründüğü ve hissettirdiği değildir. Tasarım, nasıl çalıştığıdır.)

Bir email pazarlama ürünü seçerken, bilgi ve bilginin size sunulan ürün üzerindeki uygulanışı herşeyden önce gelir. Mailinizi ulaştırmak bile bu aşamadan sonraki kısmıdır. Her detayı sorun ve inceleyin.Sağlayıcınızı güçlü yapan müşteri sayısı, fiyatı, satış başarısı değil ortaya koyduğu bilgi bütünü ve bunu ürüne yansıtış şeklidir.

  

 Comments (0)

     Leave A Comment

  yorumlarda görünecektir

  paylaşılmaz, görüntülenmez

  max 1500

  Kampanya, duyuru, bilgilendirme veya yeni bloglar için mail gönderebilirsiniz (Postatr müşterilerini kapsamaz & mail adresiniz sadece postatr.com firmasına özel mailler için kullanılır.)