16
Haz

Email ile Phishing

Email ile Phishing

"Email & Phishing"

Bu konuyu aşağıda sadece örneklerle açıklayacağız, Phishing konusunda detaylı bilgiler için burayı tıklayın.

Örnek 1:

Hedef kişiye temas halinde olduğu veya tanıdığı kişi&kurum&kuruluşlardan gönderiliyormuş izlenimi verilen sahte bir email gönderilir. Şifresinin süresinin dolduğu ve yenilenmesi gerektiği söylenerek kendi sahte sitelerine link verirler. Tıkladığında; daha önceden hazırlanan ve tanıdık kuruluşa ait site ile aynı görünümde olan bu sahte siteye girilen her bilgi ellerine geçer.

Genelde ilgili kuruluşun web site adresine yakın adreslerin seçiliyor olması da anlaşılmasını zorlaştırıyor.

microsoft.com yerine microfost.com veya microsot.com adresini kullanabildikleri gibi subdomain olarak microsoft.abcd.com gibi uzman olmayan kullanıcıların veya dikkatsiz kullanıcıların hemen güvenebileceği adresleri seçiyorlar.

Örnek 2:

Hedef kişiye; yarışma vb. düzenlendiği ve bir form doldurup katılması halinde değerli bir hediye kazanacağı yazılır ve yine formlara girilen her bilgi ellerine geçer.

Bu örnekler artırılabilir. Amaç sadece para kazanmak değildir. Sizden alınan&çalınan her bilgi değerlidir.Özellikle alınan bilgi size veya size ait birşeylere ulaşmayı sağlıyorsa çok daha değerli olur (email,tel, web site şifresi, banka bilgileri gibi).

Önerilen diğer bloglar

Spam nedir ?, Phishing nedir ?

"Şunu unutmayın, email kutunuzdaki emailin içeriği ne olursa olsun zararsızdır. Tıklanıp gidilen sayfada zarar görmeye başlarsınız. Linki takip ederek & doğrulayarak ilerlerseniz bu tür tuzaklara düşmezsiniz."

  

 Comments (0)

       Leave A Comment

    yorumlarda görünecektir

    paylaşılmaz, görüntülenmez

    max 1500

    Kampanya, duyuru, bilgilendirme veya yeni bloglar için mail gönderebilirsiniz (Postatr müşterilerini kapsamaz & mail adresiniz sadece postatr.com firmasına özel mailler için kullanılır.)