24
Nis

Email açılma oranlarını artırmak

Email açılma oranlarını artırmak

Email açılma oranlarını nasıl artırabilirim ?

Bu sayfayı açtığınızda madde madde bir liste bekliyor olabilirsiniz. Kısmen onlara da değineceğiz ancak mademki email gönderimi yapıyorsunuz öyleyse bilgileri hemen uyarlamak yerine bir emailin neden açıldığını anlayarak başlamanız daha doğru bir yöntem olacaktır. (Zaten bilgi sahibi olduğunuz bir konu olduğunu düşünüyorsanız. Hızlıca Email açılma oranlarınızı hemen artıracak maddeler başlıklı bloğumuzu okuyabilirsiniz.)

"Bir email açılana kadar hangi safhalardan geçiyor ?"

Mailiniz ulaşmış evet. Üyenizin ilk önce gördüğü "Gönderen adı" bilgisi, daha sonra ise "konu satırı."
Tanımadığınız bir gönderenden gelen maili açarmısınız? Belki evet, belki yanlışlıkla evet, belkide sadece okundu diye işaretlemek için açabilirsiniz (Bunu yapan çok kişi var). Postatr.com gibi email pazarlama servis sağlayıcıları üzerinden başlatacağınız kampanyalar düşünüldüğünde üyelerinizin, sizi yani "gönderen adı"nı tanıdığı zaten bellidir. (bkz.izinli pazarlama).

Peki ya konu satırınız nasıl olmalı?

Öncelikle bu konuda çok daha detaylı bilgi için devam eden linki tıklayabilirsiniz "mail gönderimlerinde konu satırı nasıl olmalıdır ?".

Buradan özetle kişiselleştirmek, merak uyandırmak, bir yeniyi keşfetmek veya bir yeninin parçası yapmak, özel birşeyler sunmak (kazanç, değişik veya zor bulunan bir bilgi, indirim gibi..), konu satırını kısa yazmak, konu yazarken SPAM filtrelerine takılabileceğiniz ifadelerden kaçınmak (Postatr üzerinde HTML ve SPAM denetleyicisini kullanabilirsiniz.), açıklayıcı olmak, kişinin yaşadığı yere veya olduğu konuma hitap edebilmek gibi seçimler mailinizin açılma oranlarını artırmak için mutlaka uygulamanız gereken işlemlerdir.

"Tarafınıza gelen bir emaili hangi şartlarda açıyorsunuz?".

Hangi email marketing firmasını kullanırsanız kullanın, önce kendinize bu soruyu sormalısınız. Hesaplarınızı yaparken matematiksel oranları düşünmek yerine gerçekçi yaklaşmanızı öneririm. Uzun süredir bu işi yapan bir firma olarak %6 ile %75 arasında değişen açılma oranları gördük. İstisnalar hariç tabiki.(0-100 kişiye toplu mail gönderirseniz %100 açılma da olabilir)

Sektörel bazda okunma oranları için aşağıdaki grafiği inceleyebilirsiniz.Hangi mailleri açıyorsunuz ?

 • Zaten beklediğiniz bir mail (Birine veya bir markaya birşey sorulmuş & satın alınmış & işlem yapılmış ve cevap bekleniyor.)
 • Tanıdığınız, tanıştığınız bir kişi veya kurum.(Dikkat!! izinli pazarlama)
 • Güvendiğiniz bir kişi veya kurum.
 • Mail gönderme hakkı bulunan & mail almak istediğiniz bir kişi veya kurum.
 • Konu satırı da yukarıdakilerin tamamen dışında "tek başına" size maili okutabilir. Detayları buradan okuyabilirsiniz
 • İşinizle ve&veya ilgilendiğiniz konularla ilgili bir mail
 • Doğru zamanda gönderilmiş mailler. Sizin yoğunluğunuza göre değişebileceği gibi genel olarakta açılmaların yapıldığı gün ve saatler vardır. Bunları görmek için devam eden linki tıklayabilirsiniz. Hangi gün ve saatlerde email göndermeliyim?.

Açılma oranlarınızı doğrudan etkileyen diğer önemli faktörler

 • Mailin açılmasını yakalamak için firmalar mail body içinde üyelerinizin görmediği 1x1'lik bir imaj kullanırlar. Bir mail açıldığında bu küçük resim sunucudan çağırılmaz ise açılmadı sayılır. Mail içindeki resimler sunucudan asenkron olarak çağrılırlar ama yinede bu yapı sıralıdır. Birçok firma handle edilen bu küçük resmi ilk çağrılması için en üstte kullanırken tam görüntülenme raporu veren firmalar en alt tarafta kullanmayı tercih edebilir. Buda %2-%10 arasında açılma oranında bir fark olmasını sağlayabilir.
 • Çok sık mail göndermemek ve bekleyişi artırmak açılma oranını artırır.
 • Aynı kampanyayı açmayan üyelere tekrar göndermek o kampanya için açılma oranını artırır.
 • Doğru from name seçin. "abcd.com ltd şti e-bulten" yerine "abcd + kısa slogan" gibi.

Email açılma oranlarını hızlıca artırabileceğiniz maddeler için tıklayın.

Email tıklanma oranlarını nasıl arttırabilirim.

Öncelikle "link vermeniz gerekir". Zaten link veriyoruz demeyin! Yaklaşık 20.000 adet kampanya gönderiminden sonra maillerin içinde mutlaka olması gereken yerlerde link verilmediğini farkediyoruz. Tıklanma işlemi açılmadan sonra gelir. Yani tasarımın öğeleri doğru seçildiğinde özellikle ilgili bir üyeniz tarafından tıklanması olasılığı yüksektir.

Bu konuda "F-shaped pattern" olarak adlandırılan ve "daha verimli email gönderimi" başlıklı blog içinde yer verdiğimiz konuyu mutlaka incelemelisiniz.

  

 Comments (0)

     Leave A Comment

  yorumlarda görünecektir

  paylaşılmaz, görüntülenmez

  max 1500

  Kampanya, duyuru, bilgilendirme veya yeni bloglar için mail gönderebilirsiniz (Postatr müşterilerini kapsamaz & mail adresiniz sadece postatr.com firmasına özel mailler için kullanılır.)